„Изпийте три уискита, притежаващи специалния правителствен бандерол, на празен стомах и се върнете след около седмица за следващата си подобна рецепта. Предполагам, че сте наясно с факта, че алкохолът, подобно на всички лекарства, може да предизвика нежелани реакции при някои хора, особено ако не се консумира според препоръките на специалист. Този разговор ще ви струва 3 долара. До другата седмица!“ Трудно може да си представите, че вашите доктори могат да кажат нещо подобно днес.
Това обаче е било съвсем обичайна ситуацията в Съединените американски щати след 16 януари 1920 г., когато официално е въведена в изпълнение 18-та поправка на Конституцията, ратифицирана на 16 януари 1920 г., забраняваща продукцията, вноса, износа, превоза и продажбата на всякакви алкохолни напитки и питиета на територията на страната. Забрана, от която множество доктори се възползвали.
Според закона консумацията на алкохол е била разрешена, но само ако алкохолът е бил закупен преди 1920 година
Макар и да не е известен с темата на този текст, законът създава изключителен страничен ефект в обществото и в една конкретна професия, в която някои много находчиви американци намират начини да да се сдобият с ценния алкохол, закупувайки го от роднини, нелегални търговци на алкохол или правейки си го сами.
Правителството обаче било решено да се бори упорито, като общо 1520 федерални агенти и комисари били наети, за да се гарантира, че в страната няма да се произвежда и продава алкохол, но усилията, логично, останали безплодни и се оказали безсмислени.
Подписване на поправката в конституцията в САЩ забраняваща продажбата и консумацията на алкохол.
По време на период на забраната, престъпни групи и организации получили неочаквана възможност да спечелят огромни пари и да натрупат страхотни богатства
Следователно престъпната дейност в тази насока рязко се увеличила. Освен мафията обаче и една друга група успява да процъфти финансово от забраната и да се възползва от нея по най-добрия начин – това са били лекарите, които имали правомощието да предписват алкохол по рецепта.
В онези времена алкохолът е бил широко приеман като форма на лекарство, като често е бил предписван от лекари за терапевтични цели. Лекарите в САЩ масово настоявали и протестирали забраната да не се прилага и да не се отнася за лекарствени разтвори. През 1921 г. дори се е състоял конгрес, на който са се обсъждали важността и ползите от бирата по отношение на здравословното състояние на населението. Усилията на лекарите били успешни и само шест месеца след въвеждането на забраната повече от петнадесет хиляди лекари и петдесет и седем хиляди фармацевти получили лиценз и правото да предписват и продават алкохол.
Очаквано, стотици хиляди хора в цялата страна изведнъж се разболели много сериозно
Някои от тях всъщност били наистина болни, но повечето пациенти единствено заучавали какво е нужно да кажат, за да получат рецепта за алкохол. Алкохолът се използвал за лечение на различни състояния и заболявания, включително туберкулоза, главоболие, зъбобол, високо кръвно налягане или анемия. За да получават правото да купуват спиртни напитки от аптеката, пациентите трябвало да платят 3 долара за всяка рецепта. Сумата би се равнявала на около 40 долара през 2018 г.
В отговор правителството наложило лими на броят рецепти на глава от населението, така че един пациент е можел да получи само една рецепта на седмица, като плати три долара за половин литър уиски, джин или бренди. Смята се, че лекарите в САЩ са спечелили приблизително 40 милиона щатски долара през 13-те години на забраната.
Фармацевтичният бизнес се разраснал впечатляващо, а като единствените легални продавачи на алкохол фармацевтите също умножили богатство си
Например, Уолгриинс, една от най-големите аптечни вериги в САЩ, имала над 8000 магазина в цялата страна. Компанията е създадена през 1901 г. в Чикаго, а през 1919 г. в града са били отоворени около двадесет аптеки. 10 години по-късно броят на магазините им възлизал на 550, като веригата се била разпространила в цялата страна. Причината скоростното им разрастване била, разбира се, Законът за забрана и търговията с алкохолни напитки.
Въпреки че ерата на забраната е приключила преди 85 години, компанията Уолгриинс продължава да продава алкохол и до днес. Съседните на САЩ държави – Канада и Мексико, в които не действала подобна забрана, също се възползвали от забраната в Съединените щати. Дестилериите и пивоварните в тези страни произвеждали алкохол, който бил контрабандно вкарвам на американска земя или консумиран от американци, които посещавали тези страни единствено, заради алкохола.
На 5 декември 1933 г. е гласуван специален закон, с който се обявява краят на забраната. Алкохолът отново се върнал на лавиците в магазините, откъдето хората можели свободно да го купуват без лекарско предписание. Спокойно може да се каже, че забраната за продажба и консумация на алкохол е била крайно неуспешен експеримент, който не направил страната по-трезвена,а единствено подпомогнала някои хора да спечелят огромно богатство.