Ако винаги сте искали да пътувате с космически кораб, но се съмнявате, че тази ваша мечта някога ще се изпълни или пък не искате да напускате безопасността на Земята, Google Street View сега ви позволява да разгледате Международната космическа станция (ISS) направо от вашия компютър, докато седите удобно на креслото си.
Десетки астронавти са работили и живели в Международната космическа станция през последните 16 години, а Street View вече ви позволява да изследвате всичко в космическия кораб – от спалните помещения до мястото, където се пазят космическите костюми.
Това е първият път, когато Street View се отдалечава от Земята, а към приложението също се предлага и удобно малко меню, на което можете да кликнете, за да отворите бележки с допълнителна информация, които обясняват кое за какво служи в Международната космическа станция.
Бележките подробно разказват всичко, което се случва в кораба – по какъв начин астронавтите тренират, за да се поддържат във форма, видовете храна, която ядат и дори залите, в които се провеждат научни експерименти.
Международната космическа станция се състои от 15 свързани модула и Street View ви позволява да пътувате между всеки от тях
Панорамните 360-градусови изображения на Международната космическа станция не биха могли да бъдат създадени чрез обичайните методи на Google Street View. Така че вместо това екипът на Google е работил с НАСА и космическия център Маршал, за да създаде „безтегловен“ метод за заснемане на снимки, чрез използване на камери DSLR и оборудването, което е вече на борда.
Тома Песке, астронавт от Европейската космическа агенция на МКС, е събрал снимките в космоса и ги е изпратил на Земята, където те са комбинирани една с друга, за да бъде създаден панорамен 360-градусов изглед.
„Отстранихме много неизправности и проблеми, преди да създадем крайните варианти на изображенията, които виждате днес в Street View. Международната космическа станция разполага с техническо оборудване, разпръснато във всички повърхности, с много кабели и сложно оформление с модули, изстреляни във всички посоки – наляво, надясно, нагоре, надолу „, пише Паске в блога на Google.
„Имаше много пречки и трудности там горе и имахме ограничен период от време, за да уловим изображенията, така че трябваше да сме уверени, че подходът ни ще проработи. О, и има цялото това нулево гравитационно поле.“
Независимо от всички проблеми, пред които е бил изправен проектът, то несъмнено всички усилия са си заслужавали, виждайки крайния резултат, който ни дава невероятната възможност да разгледате всички елементи на Международната космическа станция и да се докоснем до магията на Космоса.