Един американски пътешественик се завръща у дома. И този пътешественик ще накара всички да умират от смях.
Кой е човекът спечелил това прозвище – „най-смешният пътешественик на света“? Това е американецът Бил Брайсън, приел Великобритания за своя втора родина. Той се завръща в САЩ след двадесетгодишно отсъствие. Резултатът – определяната за шедьовър книга на Брайсън „Записки от една голяма страна” – комичен, проницателен и информативен поглед към земята на неограничените възможности.
В този пътепис възторгът на човека, преоткрил мечтите на своето детство, се преплита с удивлението от лекотата и удобството на американското ежедневие, от изобилието на стоки и услуги, от дружелюбието и непринудеността на хората.
Но Бил Брайсън нямаше да бъде верен на себе си, ако си бе спестил иронията по отношение на своите съотечественици.
Независимо от това дали говори за телевизията, филмовото производство или рекламите, за прословутото американско обездвижване и странното отношение на тази нация към спорта, за забележителностите на американските данъчни формуляри, за полицията, законодателството или образованието, Бил Брайсън ни кара да се смеем до сълзи. И да искаме пътешествието да не свършва.

Брайсън е изключително популярен със своите комични и нестандартни описания на пътешествията си по света, които незабавно се превръщат в бестселъри. Той живее и работи в Норфолк, удостоен е с Ордена на Британската Империя за своя принос към литературата, а също и с наградата “Джеймс Джойс” на литературно-историческото дружество на университета в Дъблин. Бивш ректор на университета в Дърам, в продължение на пет години Брайсън е ръководител на кампанията за защита на английската провинция. Той е почетен член на Кралското научно дружество и кавалер на Ордена на Британската империя за заслуги към литературата.
Новата му книга вече предизвика порой от коментари. „Очарователна книга, великолепни и точни наблюдения върху смешното, излъчващи добросърдечен хумор…”, пише „Таймс“. „Записки от една голяма страна” е една от най-добрите книги на Бил Брайсън“, пък смятат от „Индипендънт”.